5.4.14

Słownik poprawnej polszczyzny Stanisława Szobera online

Cyfryzacja polskich zasobów przynosi czasem bardzo interesujące efekty. Jednym z nich jest pojawienie się nieco już starego, ale nadal przydatnego Słownika poprawnej polszczyzny Stanisława Szobera w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych. Cały słownik jest dostępny w formacie PDF, który można przeszukiwać. Wiele porad się zdezaktualizowało (potępiane błędy czy formy zanikły – kiedyś np. Szober potępiał formę posełka stosowaną zamiast poprawnej „posłanka”), ale niektóre nadal są dorzeczne.

7 komentarzy:

Anonimowy pisze...

Mam pytanie - czy jest jakis manual pokazujacy jak zrobic stemming w morfologiku? Jakie commands trzeba napisac w cmd? Nie jestem zbyt biegla w pisaniu polecen w cmd a potrzebuje zrobic stemming tekstu w jezyku polskim do text miningu w programie R.
Bede bardzo wdzieczna za pomoc i wskazowki.
Pozdrawiam,
Magda

Marcin Miłkowski pisze...

Wystarczy wywołać polecenie, samo pokaże pomoc.

Anonimowy pisze...

Stanisław Szobera był wybitnym językoznawcą polskim, miałam w domu ten słownik po babci. Ostatnio kupiłam sobie taką wersję książkową http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/208903/slownik-poprawnej-polszczyzny-pwn.html chociaż, jak wiadomo - najłatwiej wyszukać wszystko w Internecie.

Anonimowy pisze...

Stanisław Szobera był wybitnym językoznawcą polskim, miałam w domu ten słownik po babci. Ostatnio kupiłam sobie taką wersję książkową chociaż, jak wiadomo - najłatwiej wyszukać wszystko w Internecie.

Anonimowy pisze...

Stanisław Szobera był wybitnym językoznawcą polskim, miałam w domu ten słownik po babci. Ostatnio kupiłam sobie taką wersję książkową

chociaż, jak wiadomo - najłatwiej wyszukać wszystko w Internecie.

Anonimowy pisze...

Witam,
skąd aktualnie można pobrać plik morfologik.txt?

Pozdrawiam
Artur

website development company in kolkata pisze...

I am absolutely loving your gorgeous blog!
Thanks for sharing this article. Very informative.
website development company in kolkata
https://www.gowebs.in