Przejdź do głównej zawartości

Wikipedia jako korpus poprawek

Jedną z metod tworzenia korektorów gramatycznych i stylistycznych jest wykorzystywanie korpusu błędów, o czym już tutaj pisałem. Najciekawsze są jednak korpusy błędów poprawionych.

I tutaj można wykorzystać gigantyczne zasoby Wikipedii. Pełne archiwa zmian w polskich stronach zajmują około 30 GB, przy czym polscy administratorzy wprowadzili pasek dla redaktorów, z którego łatwo wybrać opis czynności redakcyjnej – czyli np. „ort.” czy „lit.”.

Pracuję obecnie nad zbudowaniem machiny do przeszukiwania tego archiwum, a ściślej rzecz biorąc – nad wydobyciem wszystkich zmian typu poprawienie literówki itd. Narzędzia do obróbki XML (archiwum meta-history Wikipedii jest w formacie XML) nie nadają się dla tak wielkich plików. Dlatego też używam prostego skryptu w AWK, szybkim i dobrym do tego celu narzędziu. Skrypt generuje pojedyncze pliki dla wszystkich poprawek danej strony. Następnie generuje skrypt bash, który określa, że pliki mają być porównywane standardowym narzędziem diff (ta część nie jest jeszcze gotowa). Trzecim elementem będzie skrypt, który z wielkiego archiwum poprawek w formacie ujednoliconym diff będzie wydobywać zmiany typu poprawka, usunięcie i wstawka. Zaprogramowanie tego skryptu w AWK nie wydaje się specjalnie trudne.

To rozwiązanie prawdopodobnie przyda się także wszystkim innym projektom Wikipedii, nie wspominając o innych korektorach gramatycznych.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Imiesłów przysłówkowy bez orzeczenia

W zdaniach z imiesłowami przysłówkowymi (-ąc i -wszy), zakończonych znakiem interpunkcyjnym, powinno występować orzeczenie. Dopuszczalne jest opuszczenie orzeczenia w tytule. W tytule nie stosuje się jednak kropek na końcu. Na przykład: Czekając na Godota Czekając na Godota, zabawiali się rozmową. Błąd ten jest tym bardziej rażący w zdaniach, w których występuje zdanie podrzędne: !Czekając na Godota, który nie przychodził. Usterka zostanie wykryta także w błędnie formułowanych pytaniach: !Rozmawiając o sporcie, który sport uprawiasz? W powyższym przykładzie podmiot imiesłowu jest inny od podmiotu pytania (my rozmawiamy, a sport uprawiasz tylko ty). Powinno być: Skoro już mowa o sporcie, którą dyscyplinę uprawiasz?

Gromadzimy błędy językowe

Tu zbieram błędy, które mają być wykrywane regułami. Część z tych błędów można dodać także do list autokorekty w Ooo (a nawet w programie MS Word). Warto pamiętać, że na liście muszą być tylko te błędy, których nie wykryje już korektor pisowni (a zatem błędne formy fleksyjne i proste błędy ortograficzne nie muszą być tutaj umieszczane). Zapraszam do komentowania i uzupełniania tej listy, na pewno nie jest wyczerpująca. Mówiąc krótko, to taki negatywny słownik języka polskiego ;) Nowomowa, ale nie błąd: wychodzić|wyjść * naprzeciw -> popierać *, iść na rękę * wprowadzić kogo w co -> zapoznać kogo z czym [fałszywe alarmy] w przypomnieniu -> przypominając [za dużo fałszywych alarmów] do wojny -> przed wojną [fałszywe alarmy, wiele poprawnych zwrotów] więcej chory -> coraz bardziej chory [rzadkie] widzieć się zmuszonym -> być zmuszonym w uzupełnieniu -> uzupełniając do roku -> przed upływem roku [za dużo fałszywych alarmów] trzymać wagę, firmę, mowę ś...

Aktualizacja słownika ortograficznego w programie LanguageTool 5.8

Przygotowałem aktualizację słownika ortograficznego stosowanego w programie LanguageTool (będzie dostępna publicznie w nowym wydaniu, 5.8, planowanym na koniec czerwca). Słownik oparty jest przede wszystkim na słownikach dostępnych na sjp.pl , lecz usunąłem trochę mylących wpisów (np. niezalecaną formę „ grejfrut ”) i dodałem trochę funkcji (typu wyrazy pisane z łącznikiem), które są potrzebne. Zdumiało mnie, że poprzednia wersja słownika pochodziła z roku 2008. No cóż, ta zmiana się po prostu należała. W kolejce jest aktualizacja paczki słowników do LibreOffice/OpenOffice.