Przejdź do głównej zawartości

Morfologik - pierwsze informacje

Morfologik to:
  • słownik morfologiczny, który może służyć także do anotacji części mowy (tzw. POS tagger);
  • biblioteki Lametyzatora do obsługi słownika morfologicznego;
  • reguły korektora gramatycznego, który korzysta ze słownika morfologicznego.

Za projektem stoją Marcin Miłkowski (słownik morfologiczny, reguły korekty gramatycznej) i Dawid Weiss (biblioteka Stempelator).

Parę słów więcej: słownik morfologiczny jest generowany ze słownika ortograficznego w formacie ispell - słownika alternatywnego, który jest pielęgnowany na stronie kurnik.pl. Wygenerowana wersja tekstowa oraz skrypty potrzebne do jej utworzenia (wraz z bazą danych, która zawiera konieczne przyporządkowania anotacji morfologicznych flagom ispella i końcówkom wyrazów) zostaną udostępnione wraz ze słownikiem w formacie FSA (który można obsługiwać za pomocą programów Jana Daciuka i biblioteką stempelator). Docelowo planujemy tworzenie conocnych wersji słownika morfologicznego – w miarę aktualizacji słownika ortograficznego.

Anotacje w słowniku morfologicznym są wzorowane na zbiorze znaczników korpusu IPI PAN (nie są jednak wierną ich kopią). Anotacje niektórych wyrazów w korpusie różnią się od anotacji w słowniku morfologicznym morfologik.

Na stronie będą się też znajdować reguły korektora gramatycznego – polskiego modułu programu LanguageTool. Marcin pracuje aktualnie nad modyfikacją DTD dla plików gramatyki LanguageTool. Prototypy reguł jednak działają świetnie i współpracują ze stempelatorem 1.0.1.

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Imiesłów przysłówkowy bez orzeczenia

W zdaniach z imiesłowami przysłówkowymi (-ąc i -wszy), zakończonych znakiem interpunkcyjnym, powinno występować orzeczenie. Dopuszczalne jest opuszczenie orzeczenia w tytule. W tytule nie stosuje się jednak kropek na końcu. Na przykład: Czekając na Godota Czekając na Godota, zabawiali się rozmową. Błąd ten jest tym bardziej rażący w zdaniach, w których występuje zdanie podrzędne: !Czekając na Godota, który nie przychodził. Usterka zostanie wykryta także w błędnie formułowanych pytaniach: !Rozmawiając o sporcie, który sport uprawiasz? W powyższym przykładzie podmiot imiesłowu jest inny od podmiotu pytania (my rozmawiamy, a sport uprawiasz tylko ty). Powinno być: Skoro już mowa o sporcie, którą dyscyplinę uprawiasz?

Gromadzimy błędy językowe

Tu zbieram błędy, które mają być wykrywane regułami. Część z tych błędów można dodać także do list autokorekty w Ooo (a nawet w programie MS Word). Warto pamiętać, że na liście muszą być tylko te błędy, których nie wykryje już korektor pisowni (a zatem błędne formy fleksyjne i proste błędy ortograficzne nie muszą być tutaj umieszczane). Zapraszam do komentowania i uzupełniania tej listy, na pewno nie jest wyczerpująca. Mówiąc krótko, to taki negatywny słownik języka polskiego ;) Nowomowa, ale nie błąd: wychodzić|wyjść * naprzeciw -> popierać *, iść na rękę * wprowadzić kogo w co -> zapoznać kogo z czym [fałszywe alarmy] w przypomnieniu -> przypominając [za dużo fałszywych alarmów] do wojny -> przed wojną [fałszywe alarmy, wiele poprawnych zwrotów] więcej chory -> coraz bardziej chory [rzadkie] widzieć się zmuszonym -> być zmuszonym w uzupełnieniu -> uzupełniając do roku -> przed upływem roku [za dużo fałszywych alarmów] trzymać wagę, firmę, mowę ś...

Aktualizacja słownika ortograficznego w programie LanguageTool 5.8

Przygotowałem aktualizację słownika ortograficznego stosowanego w programie LanguageTool (będzie dostępna publicznie w nowym wydaniu, 5.8, planowanym na koniec czerwca). Słownik oparty jest przede wszystkim na słownikach dostępnych na sjp.pl , lecz usunąłem trochę mylących wpisów (np. niezalecaną formę „ grejfrut ”) i dodałem trochę funkcji (typu wyrazy pisane z łącznikiem), które są potrzebne. Zdumiało mnie, że poprzednia wersja słownika pochodziła z roku 2008. No cóż, ta zmiana się po prostu należała. W kolejce jest aktualizacja paczki słowników do LibreOffice/OpenOffice.