2.8.09

Słownik poprawnej polszczyzny w sieci

Zupełnie znienacka i cichaczem Wydawnictwo Szkolne PWN wprowadziło do jednego ze swych serwisów („Prawo dla szkół”) dostęp do słownika poprawnej polszczyzny, słownika nazw własnych i słownika ortograficznego. Dla uważnych czytelników jest jasne, że są to publikacje WSzPWN, które kiedyś przejęło publikacje słownikowe wydawnictwa Park. Nie są to więc wielkie słowniki Wydawnictwa Naukowego PWN, ale i tak to jedyne tego rodzaju źródła w Internecie (oczywiście, nie mówię o słowniku ortograficznym, bo takich w sieci jest na pęczki, choć bodaj wszystkie są prostymi przedrukami wersji papierowych bez sensownego algorytmu generowania podpowiedzi – z wyjątkiem mojego słownika ortograficznego).

Nie jest dla mnie jasne, czy słowniki – w tym ten poprawnej polszczyzny – pozostaną w sieci na dłużej, czy też dostęp do niego zostanie zamknięty tak jak do całego serwisu „Prawo dla szkół”, 30 września. Na razie jednak można go używać.

4 komentarze:

Psz pisze...

Wartościowe znalezisko – dziękujemy. Nie wszystkie te słowniki „to jedyne tego rodzaju źródła w Internecie”, bo jest przecież http://so.pwn.pl/.

Marcin Miłkowski pisze...

Oczywiście, nie chodziło mi o słownik ortograficzny. Uściśliłem.

ethanak pisze...

Ech... nie wiem kto opracowywał ten "słownik nazw własnych" ale przecież to kiszka do kwadratu :(

Przykład - "Chagall", wymowa podana jako "szagal" (bez zaznaczenia akcentu). A to pierwsze słowo które sprawdziłem...

Czyli następny bezwartościowy produkt (w stylu "słownika wyrazów obcych" który po pierwsze mozna przeglądać tylko po wyłączeniu CSS, a po drugie użyty sposób zapisu sampli działa prawidłowo tylko pod Windows).

Marcin Miłkowski pisze...

Pewnie to wrzucili z pominięciem formatowania...