11.8.09

LanguageTool w Firefoksie

Od niedawna mamy dwie możliwości uruchomienia LanguageTool do sprawdzania tekstu bezpośrednio w naszej ulubionej przeglądarce.

Sposób pierwszy

Od dawna można uruchomić program bezpośrednio (mechanizm Java Web Start, proszę nie przejmować się komunikatem, że przeterminował się klucz szyfrujący, po prostu nie mam czasu na poklikanie na stronie Thawte). Potem chowamy LanguageTool do paska zadań (Plik > Schowaj do paska zadań) i z powrotem przeglądarce możemy redagować tekst. Kopiujemy napisany tekst do schowka i klikamy ikonę LanguageTool. Pojawi się powiększone okienko, od razu ze sprawdzonym tekstem. Niestety, poprawek nie można bezpośrednio wprowadzić.

Ale za to można zmienić konfigurację reguł.

Sposób drugi

A jeśli chcemy bezpośrednio stosować poprawki proponowane przez korektor? Jest na to sposób. Najpierw trzeba zainstalować Ubiquity, swoiste rozszerzenie do Firefoksa. Umożliwia ono obsługę przeglądarki z klawiatury: wystarczy kliknąć [Ctrl]+[Spacja], a pojawi się specjalne okno poleceń. Domyślnie są różne zapytania do wyszukiwarek itd. Siłą Ubiquity jest możliwość dodawania własnych poleceń.
Żeby mieć LanguageTool, wchodzimy na stronę LangBota, który w Ubiquity pozwala zainstalować magiczne polecenie gramatyka. Po zainstalowaniu tego wszystkiego procedura jest banalna: zaznaczamy tekst, [Ctrl]+[Spacja], „gramatyka”. LangBot automatycznie wykrywa język tekstu i sprawdza tekst z domyślnymi ustawieniami LanguageToola (nie można zmienić tych ustawień indywidualnie). W okienku pokażą się podkreślone na zielono błędy, które można poprawiać myszką (kliknięcie otwiera dodatkowe okienko). Niestety, z powodu pewnych niedociągnięć w Ubiquity nie działa jeszcze bezpośrednie redagowanie zaznaczonego tekstu. Ale za to poprawki są bezpośrednio wstawiane do tekstu (uwaga: gubi się formatowanie).

Brak komentarzy: