18.9.07

LanguageTool 0.9.1

Dzisiaj ukazała się najnowsza wersja LanguageTool, lepiej przystosowana do OpenOffice 2.3, które ukazało się również dziś :) Poza tym:

 • prawie sto reguł więcej dla języka polskiego (obecnie jest ich 660, było 569);
 • dodano trochę reguł dla angielszczyzny i niemczyzny (głównie z zakresu typowych literówek i błędów ortograficznych);
 • poprawione błędy i niedociągnięcia formalizmu reguł;
 • poprawiony błąd obsługi języka włoskiego;
 • dodano możliwość tworzenia reguł dla języków jeszcze nie obsługiwanych w LT.
Uwaga: od wersji 2.2 w OpenOffice.org Menedżer pakietów nazywa się Menedżer rozszerzeń.

Instalacja:

 • W programie OpenOffice.org 2.x
  • Kliknij polecenie Narzędzia > Menedżer pakietów > Dodaj, a następnie wybierz plik LanguageTool-0.9.1.zip (bez rozpakowywania). Po otwarciu nowego okna edytora OpenOffice.org Writer (naciśnij klawisze Ctrl+N) w menu pojawi się nowe menu LanguageTool, które zawiera polecenie Sprawdź tekst... służące do sprawdzania tekstu.
 • Bez programu OpenOffice.org
  • Rozpakuj archiwum LanguageTool-0.9.1.zip i uruchom plik LanguageToolGui.jar, klikając go dwukrotnie. Jeśli na danym komputerze nie skonfigurowano skojarzenia dla plików *.jar, uruchom program z wiersza poleceń za pomocą polecenia java -jar LanguageToolGUI.jar. Plik LanguageTool.jar jest natomiast korektorem działającym z poziomu wiersza poleceń.
  • Rozpakuj znajdujący się w archiwum plik standalone-libs.zip do tego samego katalogu, do którego rozpakowano pliki z archiwum.
W razie problemów
 1. Należy upewnić się, czy w systemie zainstalowana jest Java w wersji co najmniej 1.5.
 2. Ta wersja środowiska Java musi być widoczna dla OpenOffice.org (Narzędzia > Opcje > Java).
Reguły

Można obejrzeć reguły wdrożone w wersji 0.9.1.

2 komentarze:

Anonimowy pisze...

Korzystam z LanguageTool już od dawna, namówiłem nawet kilku znajomych, tylko że ostatnio pojawiło się zastrzeżenie. Zauważyliśmy jedną niedogodność. Otóż program nieraz zaznacza niepełny wyraz i proponuje poprawkę:
np.: roku -> zaznacza " rok"u -> proponuje "roku". Wybierając zmień dostajemy na wyjściu: "wyraz_przed_zaznaczeniem_rokuu". Ta niedogodność występowała już we wcześniejszej wersji, tylko rzadziej się zdarzała.

Marcin Miłkowski pisze...

Cóż, nie za bardzo to zależy od nas - obsługa zaznaczania tekstu w OpenOffice.org jest bardzo skomplikowana. Nie chcemy się za bardzo w nią wgryzać, bo wkrótce OOo ma mieć funkcje umożliwiające bezpośrednie "podłączenie" korektora gramatycznego i m.in. zaznaczanie błędów zieloną falką. Na tempo realizacji owego podłączenia wpływu niestety nie mamy....

Mogę radzić po prostu tyle, żeby patrzeć, jak wygląda zaznaczenie - jeśli podejrzanie, niestety, trzeba sobie notować z boku błędy i poprawiać potem na piechotę. Niestety :(