Przejdź do głównej zawartości

Słownik poprawnej polszczyzny Stanisława Szobera online

Cyfryzacja polskich zasobów przynosi czasem bardzo interesujące efekty. Jednym z nich jest pojawienie się nieco już starego, ale nadal przydatnego Słownika poprawnej polszczyzny Stanisława Szobera w Repozytorium Cyfrowym Instytutów Naukowych. Cały słownik jest dostępny w formacie PDF, który można przeszukiwać. Wiele porad się zdezaktualizowało (potępiane błędy czy formy zanikły – kiedyś np. Szober potępiał formę posełka stosowaną zamiast poprawnej „posłanka”), ale niektóre nadal są dorzeczne.

Komentarze

Anonimowy pisze…
Mam pytanie - czy jest jakis manual pokazujacy jak zrobic stemming w morfologiku? Jakie commands trzeba napisac w cmd? Nie jestem zbyt biegla w pisaniu polecen w cmd a potrzebuje zrobic stemming tekstu w jezyku polskim do text miningu w programie R.
Bede bardzo wdzieczna za pomoc i wskazowki.
Pozdrawiam,
Magda
Wystarczy wywołać polecenie, samo pokaże pomoc.
Anonimowy pisze…
Stanisław Szobera był wybitnym językoznawcą polskim, miałam w domu ten słownik po babci. Ostatnio kupiłam sobie taką wersję książkową http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/208903/slownik-poprawnej-polszczyzny-pwn.html chociaż, jak wiadomo - najłatwiej wyszukać wszystko w Internecie.
Anonimowy pisze…
Stanisław Szobera był wybitnym językoznawcą polskim, miałam w domu ten słownik po babci. Ostatnio kupiłam sobie taką wersję książkową chociaż, jak wiadomo - najłatwiej wyszukać wszystko w Internecie.
Anonimowy pisze…
Stanisław Szobera był wybitnym językoznawcą polskim, miałam w domu ten słownik po babci. Ostatnio kupiłam sobie taką wersję książkową

chociaż, jak wiadomo - najłatwiej wyszukać wszystko w Internecie.
Anonimowy pisze…
Witam,
skąd aktualnie można pobrać plik morfologik.txt?

Pozdrawiam
Artur
AdultBilisim3434 pisze…
samwoode sanırım dünyanın en büyük sitesi başladı çalışmalara.

Popularne posty z tego bloga

Imiesłów przysłówkowy bez orzeczenia

W zdaniach z imiesłowami przysłówkowymi (-ąc i -wszy), zakończonych znakiem interpunkcyjnym, powinno występować orzeczenie. Dopuszczalne jest opuszczenie orzeczenia w tytule. W tytule nie stosuje się jednak kropek na końcu. Na przykład: Czekając na Godota Czekając na Godota, zabawiali się rozmową. Błąd ten jest tym bardziej rażący w zdaniach, w których występuje zdanie podrzędne: !Czekając na Godota, który nie przychodził. Usterka zostanie wykryta także w błędnie formułowanych pytaniach: !Rozmawiając o sporcie, który sport uprawiasz? W powyższym przykładzie podmiot imiesłowu jest inny od podmiotu pytania (my rozmawiamy, a sport uprawiasz tylko ty). Powinno być: Skoro już mowa o sporcie, którą dyscyplinę uprawiasz?

Gromadzimy błędy językowe

Tu zbieram błędy, które mają być wykrywane regułami. Część z tych błędów można dodać także do list autokorekty w Ooo (a nawet w programie MS Word). Warto pamiętać, że na liście muszą być tylko te błędy, których nie wykryje już korektor pisowni (a zatem błędne formy fleksyjne i proste błędy ortograficzne nie muszą być tutaj umieszczane). Zapraszam do komentowania i uzupełniania tej listy, na pewno nie jest wyczerpująca. Mówiąc krótko, to taki negatywny słownik języka polskiego ;) Nowomowa, ale nie błąd: wychodzić|wyjść * naprzeciw -> popierać *, iść na rękę * wprowadzić kogo w co -> zapoznać kogo z czym [fałszywe alarmy] w przypomnieniu -> przypominając [za dużo fałszywych alarmów] do wojny -> przed wojną [fałszywe alarmy, wiele poprawnych zwrotów] więcej chory -> coraz bardziej chory [rzadkie] widzieć się zmuszonym -> być zmuszonym w uzupełnieniu -> uzupełniając do roku -> przed upływem roku [za dużo fałszywych alarmów] trzymać wagę, firmę, mowę ś

Wikipedia history diff as a revision corpus

(As this is of interest not only to the Polish-speaking community, this post is in English.) Recently, after some discussions on the lingucomponent list at OpenOffice.org on the method of finding frequent typos, I did some experiments on the revision history logs. Background. The developers of grammar checkers, and autocorrect lists, have hard times with finding relevant corpora. Revision history is an excellent source about native speakers perception of linguistic norms. Frequently revised typos are perceived as errors that need to be corrected, so using these typos on autocorrect lists is justified. The same goes for style, grammar and usage errors. Method . Experiments involved three steps: Clean the history dump (??wiki-latest-pages-meta-history.xml), to get only relevant parts of the dump. Using XML tools isn't recommended (I tried XSLT, forget it). Using a simple awk script, I was able to clean the > 30GB dump in an hour or so, and got a >17 GB file. The script is simp