3.1.12

LanguageTool 1.6

31 grudnia wydaliśmy nową wersję korektora LanguageTool. Zmiany:

  • aktualizacje reguł dla kilku języków (przede wszystkim chińskiego, francuskiego i bretońskiego);
  • zmiana nazw pakietów z de.danielnaber.languagetool.* na org.languagetool.*;
  • drobne inne poprawki.

Instalacja

W programie OpenOffice.org 3.0.1 lub nowszym, a także w LibreOffice

Metoda prosta
Dwukrotnie kliknij pobrany plik LanguageTool-1.6.oxt. Jeśli w systemie jest zarejestrowane rozszerzenie .oxt (robią to aktualne wersje OpenOffice.org i wszystkie wersje LibreOffice), nastąpi uruchomienie instalatora.

Metoda tradycyjna
Kliknij polecenie Narzędzia > Menedżer rozszerzeń > Dodaj, a następnie wybierz plik LanguageTool-1.6.oxt. Zamknij pakiet (łącznie z modułem szybkiego uruchamiania).

Po ponownym otwarciu OpenOffice.org / LibreOffice będzie możliwe automatyczne sprawdzanie tekstu. Jako test wpisz zdanie: „To zdanie zdanie jest z błędem”.

Bez programu OpenOffice.org / LibreOffice
Rozpakuj archiwum LanguageTool-1.6.oxt (jest to plik w formacie .zip) i uruchom plik LanguageToolGui.jar, klikając go dwukrotnie. Jeśli na danym komputerze nie skonfigurowano skojarzenia dla plików *.jar, uruchom program z wiersza poleceń za pomocą polecenia java -jar LanguageToolGUI.jar. Plik LanguageTool.jar jest natomiast korektorem działającym z poziomu wiersza poleceń.Rozpakuj znajdujący się w archiwum plik standalone-libs.zip do tego samego katalogu, do którego rozpakowano pliki z archiwum.

W razie problemów

Należy upewnić się, czy w systemie zainstalowana jest Java w wersji co najmniej 1.6. Środowisko GIJ ma błędy uniemożliwiające użytkowanie LT; należy korzystać z Javy w wersji IcedTea lub firmy Sun. Ta wersja środowiska Java musi być widoczna dla OpenOffice.org (Narzędzia > Opcje > Java).Nazwa użytkownika w systemie Windows nie może zawierać polskich liter, jeśli pakiet OpenOffice.org jest starszy niż 3.1.W systemie Ubuntu konieczna jest instalacja pakietu openoffice.org-java-common, gdyż OpenOffice jest domyślnie instalowany bez bibliotek obsługujących Javę.

19 komentarzy:

Łukasz pisze...

w libre office 3.5 final, LanguageTool-1.6, nie pojawia sie konfiguracja ani informacje. prosze poprawic.

Marcin Miłkowski pisze...

Nieprawda. Przypuszczam, że po prostu konfiguracja LO jest niepoprawna (zwykle brak zaznaczenia maszyny wirtualnej Javy w ustawieniach - LO i OOo niestety często gubią ustawienia).

Łukasz pisze...

mam zaznaczone java, w lo 3.5.0, mam jave 7 upd 3

Łukasz pisze...

teraz po odinstalowaniu slownika, nie da sie ponowne go zainstalowac, pojawia sie komunikat po angielsku. java 7 upd 3 mam zaznaczone w lo 3.5 final(rc3).

moj mail ljanik28@wp.pl

Marcin Miłkowski pisze...

Czy to LO pod Ubuntu? Trzeba zainstalować WSZYSTKIE części LO, łącznie z obsługą Javy, która nie instaluje się domyślnie.

Łukasz pisze...

poczekam na poprawke. czyli nowa wersja slownika. mam vista.

Marcin Miłkowski pisze...

Błąd jest po stronie instalacji u Pana, więc proszę nie czekać, bo się Pan nie doczeka... Pewnie LO nie widzi Javy i tyle. Jeśli jest zaznaczona, to nie znaczy, że działa. LO ma dużo błędów. Radzę skasować cały profil użytkownika.

Łukasz pisze...

3 razy skasowalem profil od lo, i dalej tak samo. java mam zaznaczone w lo 3.5.

Marcin Miłkowski pisze...

A działa jakiekolwiek inne rozszerzenie wymagające Javy? Np. to:

http://extensions.services.openoffice.org/project/ooo2gd

?

Łukasz pisze...

niestety, to samo. mam lo 3.5 i java 7 upd 3

Marcin Miłkowski pisze...

To znaczy? "To samo" trudno zrozumieć...

Łukasz pisze...

pojawia sie "Could not create java implementation loader".

Łukasz pisze...

mam viste.

Marcin Miłkowski pisze...

To znaczy, że LO oszukuje, że widzi Javę. Tak naprawdę jej nie widzi. Trzeba kilkakrotnie otworzyć i zamknąć okienko, zaznaczając Javę. Czasem pomaga.

Łukasz pisze...

ja zaznacze tylko raz, i jest zaznaczone przy nastepnym otwiarciu okienka

Marcin Miłkowski pisze...

Wierzę, że jest zaznaczone. Ale to jest kłamstwo ze strony LO: tak naprawdę Java nie jest zaznaczona. Trzeba to zrobić kilka razy.

Janik pisze...

aha, prosze zglos, bo nie znam za bardzo angielski

Łukasz pisze...

na xp jest dobrze

Łukasz pisze...

nadal nie dziala w lo 3.5.1