1.7.12

LanguageTool 1.8


30 czerwca wydaliśmy nową wersję korektora LanguageTool. W tej wersji jest bardzo dużo zmian, m.in. powstały dwie wersje LanguageTool do pobrania: rozszerzenie LibreOffice/Apache OpenOffice (plik .oxt) i wersja samodzielna. Wersja samodzielna wyposażona została w korektory pisowni, oparte na hunspellu (który niestety jest bardzo powolny) lub własnym korektorze, opartym na algorytmie fsa_spell.

Oprócz tego sporo poprawek błędów, aktualizacja słownika morfosyntaktycznego (obecnie jest to Morfologik 1.9) i trochę nowych reguł, a także warianty języków (m.in. rozróżniamy angielski brytyjski od amerykańskiego). Wprowadziliśmy też wstępną obsługę greckiego i portugalskiego.

Instalacja rozszerzenia

Zalecamy stosowanie LibreOffice 3.5.4 lub Apache OpenOffice 3.5.4 ze względu na poprawkę istotnego błędu, który obniżał sprawność dodatków w Javie.

W programie OpenOffice.org 3.0.1 lub nowszym, a także w LibreOffice

Metoda prosta
Dwukrotnie kliknij pobrany plik LanguageTool-stable.oxt. Jeśli w systemie jest zarejestrowane rozszerzenie .oxt (robią to aktualne wersje OpenOffice.org i wszystkie wersje LibreOffice), nastąpi uruchomienie instalatora.

Metoda tradycyjna
Kliknij polecenie Narzędzia > Menedżer rozszerzeń > Dodaj, a następnie wybierz plik LanguageTool-1.6.oxt. Zamknij pakiet (łącznie z modułem szybkiego uruchamiania).

Po ponownym otwarciu OpenOffice.org / LibreOffice będzie możliwe automatyczne sprawdzanie tekstu. Jako test wpisz zdanie: „To zdanie zdanie jest z błędem”.

Bez programu OpenOffice.org / LibreOffice
Rozpakuj archiwum LanguageTool-stable.oxt (jest to plik w formacie .zip) i uruchom plik LanguageToolGui.jar, klikając go dwukrotnie. Jeśli na danym komputerze nie skonfigurowano skojarzenia dla plików *.jar, uruchom program z wiersza poleceń za pomocą polecenia java -jar LanguageToolGUI.jar. Plik LanguageTool.jar jest natomiast korektorem działającym z poziomu wiersza poleceń.Rozpakuj znajdujący się w archiwum plik standalone-libs.zip do tego samego katalogu, do którego rozpakowano pliki z archiwum.

W razie problemów

Należy upewnić się, czy w systemie zainstalowana jest Java w wersji co najmniej 1.6. Środowisko GIJ ma błędy uniemożliwiające użytkowanie LT; należy korzystać z Javy w wersji IcedTea lub firmy Sun. Ta wersja środowiska Java musi być widoczna dla OpenOffice.org (Narzędzia > Opcje > Java).Nazwa użytkownika w systemie Windows nie może zawierać polskich liter, jeśli pakiet OpenOffice.org jest starszy niż 3.1.W systemie Ubuntu konieczna jest instalacja pakietu openoffice.org-java-common, gdyż OpenOffice jest domyślnie instalowany bez bibliotek obsługujących Javę. Uwaga: OpenOffice ani LibreOffice nie obsługują 64-bitowej maszyny Javy w środowisku Windows.

Instalacja wersji samodzielnej

Należy rozpakować plik .zip. Interfejs graficzny można uruchomić, klikając plik LanguageToolGUI.jar.

9 komentarzy:

Łukasz pisze...

czyli pod java 7 juz mozna?

Marcin Miłkowski pisze...

Od zawsze można było. Tylko w LO/Apache OOo pod Windows Java działa tylko 32-bitowa.

Łukasz pisze...

ja mam vista, jak mam java 7, to pojawia sie komunikat z bledem na koniec instalacji lt, a jak z powrotem wrocilem do javy 6, jest dobrze :)

Psz pisze...

Srogi ten LanguageTool

Marcin Miłkowski pisze...

Numer Javy nie ma znaczenia, ważne jest, czy jest 32- czy 64-bitowa. I tyle. A co do drugiego:

http://slowniki.gazeta.pl/pl/kondycja

Anonimowy pisze...

oparte na hunspellu (który niestety jest bardzo powolny) lub własnym korektorze, opartym na algorytmie fsa_spell.

Przydałaby się dokłada instrukcja - jak przejść na korektor oparty o fsa_spell, bo nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji na ten temat, a bardzo mi na tym zależy :(

Z góry dziękuję za pomoc...

Marcin Miłkowski pisze...

A do czego ma ten korektor posłużyć? Bo instrukcje zależą od tego, gdzie ma być użyty.

Anonimowy pisze...

"A do czego ma ten korektor posłużyć? Bo instrukcje zależą od tego, gdzie ma być użyty."

Zależy mi głównie do sprowadzania tekstu do form podstawowych i ewentualnie automatyczne ich poprawianie przed sprowadzeniem do podstawowej formy.

Do tego chciałbym użyć fsa-spell zamiast hunspella.

Dziękuję za pomoc :-)

Łukasz pisze...

nadal nie mozna skonczyc instalacji lt pod vista 32-bit, i java 7 w 32-bit.

oto link do javy http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre7u7-downloads-1836441.html