4.1.11

LanguageTool 1.2 na nowy rok!

Na rok 2011 mamy nową wersję korektora LanguageTool - 1.2. Z nowości: obsługa esperanto, bardzo liczne poprawki i usprawnienia reguł dla wielu języków, także polskiego, a także poprawki wielu drobnych usterek.

W programie OpenOffice.org 3.0.1 lub nowszym

Metoda prosta
Dwukrotnie kliknij pobrany plik LanguageTool-1.2.oxt. Jeśli w systemie jest zarejestrowane rozszerzenie .oxt (robią to aktualne wersje OpenOffice.org), nastąpi uruchomienie instalatora.

Metoda tradycyjna
Kliknij polecenie Narzędzia > Menedżer rozszerzeń > Dodaj, a następnie wybierz plik LanguageTool-1.2.oxt. Zamknij pakiet (łącznie z modułem szybkiego uruchamiania).

Po ponownym otwarciu OpenOffice.org będzie możliwe automatyczne sprawdzanie tekstu. Jako test wpisz zdanie: „To zdanie zdanie jest z błędem”.

Bez programu OpenOffice.org
Rozpakuj archiwum LanguageTool-1.2.oxt (jest to plik w formacie .zip) i uruchom plik LanguageToolGui.jar, klikając go dwukrotnie. Jeśli na danym komputerze nie skonfigurowano skojarzenia dla plików *.jar, uruchom program z wiersza poleceń za pomocą polecenia java -jar LanguageToolGUI.jar. Plik LanguageTool.jar jest natomiast korektorem działającym z poziomu wiersza poleceń.Rozpakuj znajdujący się w archiwum plik standalone-libs.zip do tego samego katalogu, do którego rozpakowano pliki z archiwum.

W razie problemów

Należy upewnić się, czy w systemie zainstalowana jest Java w wersji co najmniej 1.5. Środowisko GIJ ma błędy uniemożliwiające użytkowanie LT; należy korzystać z Javy w wersji IcedTea lub firmy Sun. Zalecana jest Java 1.6.Ta wersja środowiska Java musi być widoczna dla OpenOffice.org (Narzędzia > Opcje > Java).Nazwa użytkownika w systemie Windows nie może zawierać polskich liter, jeśli pakiet OpenOffice.org jest starszy niż 3.1.W systemie Ubuntu konieczna jest instalacja pakietu openoffice.org-java-common, gdyż OpenOffice jest domyślnie instalowany bez bibliotek obsługujących Javę.

3 komentarze:

SalcefiX pisze...

Super. Wielkie dzięki za to rozszerzenie. Robicie kawał dobrej roboty. To najlepszy dodatek do OpenOffice, bez niego nie wyobrażam sobie tego pakietu.

Anonimowy pisze...

Zainstalowałem ,ale nie jestem pewien, czy to działa poprawnie.Owszem znalazł podwójnie wpisane wyrazy "zdanie", Ale wpisałem też tekst: "To zdanie jest po prawne lub nie" i nie znalazł błędu w tym zdaniu. Czyżby w języku polskim nie było słowa "poprawnie". Zrobić coś "poprawnie", czyli "prawidłowo" lub "tak jak się należy".?????????? :(. Wojtek.

Anonimowy pisze...

Poprawnego myślenia nawet Word nie sprawdza