5.3.09

LanguageTool 0.9.7

Dziś ukazała się nowa wersja korektora LanguageTool 0.9.7. W tym wydaniu usunęliśmy kilka usterek, m.in. usterkę bardzo denerwującą dla niemieckich użytkowników i błędy w obsłudze menu kontekstowego dla języka francuskiego. Są też kosmetyczne poprawki reguł polskich, rosyjskich i holenderskich oraz obsługa nowego języka (na razie w postaci zalążkowej) – a mianowicie rumuńskiego.


Uwaga. Ta wersja działa wyłącznie w OpenOffice.org w wersji 3.0.1 lub nowszej! Przed instalacją programu OpenOffice.org 3.0.1 należy usunąć wszystkie wcześniejsze wersje LanguageTool zainstalowane w OpenOffice.org.

Instalacja:

 • W programie OpenOffice.org 3.0.1
  • Metoda prosta
   Dwukrotnie kliknij pobrany plik LanguageTool-0.9.7.oxt. Jeśli w systemie jest zarejestrowane rozszerzenie .oxt (robią to aktualne wersje OpenOffice.org), nastąpi uruchomienie instalatora.
  • Metoda tradycyjna
   Kliknij polecenie Narzędzia > Menedżer rozszerzeń > Dodaj, a następnie wybierz plik LanguageTool-0.9.7.oxt (bez rozpakowywania). Zamknij pakiet (łącznie z modułem szybkiego uruchamiania).
Po ponownym otwarciu OpenOffice.org będzie możliwe automatyczne sprawdzanie tekstu. Jako test wpisz zdanie: „To zdanie zdanie jest z błędem”.
 • Bez programu OpenOffice.org
  • Rozpakuj archiwum LanguageTool-0.9.7.oxt (jest to plik w formacie .zip) i uruchom plik LanguageToolGui.jar, klikając go dwukrotnie. Jeśli na danym komputerze nie skonfigurowano skojarzenia dla plików *.jar, uruchom program z wiersza poleceń za pomocą polecenia java -jar LanguageToolGUI.jar. Plik LanguageTool.jar jest natomiast korektorem działającym z poziomu wiersza poleceń.
  • Rozpakuj znajdujący się w archiwum plik standalone-libs.zip do tego samego katalogu, do którego rozpakowano pliki z archiwum.
W razie problemów
 1. Należy upewnić się, czy w systemie zainstalowana jest Java w wersji co najmniej 1.5.
 2. Ta wersja środowiska Java musi być widoczna dla OpenOffice.org (Narzędzia > Opcje > Java).
 3. Nazwa użytkownika w systemie Windows nie może zawierać polskich liter (błąd OpenOffice.org od wersji 2.3; będzie poprawiony dopiero w wersji 3.1).

3 komentarze:

Anonimowy pisze...

"Nazwa użytkownika w systemie Windows nie może zawierać polskich liter (błąd OpenOffice.org). "
Chodzi o nazwę konta użytkownika Windows? Co się dzieje gdy zawiera?
Czyżby mi zmieniło? Teraz nie jestem pewien czy moją nazwą było Paweł czy od początku Pawel. Czy mogę ją teraz zmienić na Paweł? Co to za błąd w ogóle, na czym polega? Pozdrawiam, dziękuje za ew. odpowiedź.

Anonimowy pisze...

Czy to poprawna reakcja,że w tej wersji nie pojawia się ikona LT na pasku narzędzi?

Marcin Miłkowski pisze...

Co się dzieje, gdy nazwa użytkownika zawiera polskie litery? Cóż, wtedy instalacja LanguageTool tylko dla tego użytkownika się nie uda, bo w OpenOffice.org jest błąd, który uniemożliwia znalezienie plików po instalacji. Błąd został usunięty w kodzie, który zostanie wydany jako OOo 3.1 już wkrótce.
Obejście: pakiet można zainstalować dla wszystkich użytkowników komputera.

Tak, LT nie musi być już na pasku narzędzi, bo jest zintegrowane ze sprawdzaniem pisowni i nie ma własnego, dziwnego okienka. To prawidłowa reakcja.