17.2.08

LanguageTool 0.9.2

Dzisiaj ukazała się najnowsza wersja LanguageTool. Nowością jest zmiana rozszerzenia pliku na .oxt, co umożliwia instalację w OpenOffice.org za pomocą dwukrotnego kliknięcia myszą. Polecenia korektora zostały przeniesione do menu Narzędzia, co integruje go ściślej z pakietem – znajdują się tuż obok poleceń dotyczących kontroli pisowni.


 • 30 nowych reguł dla języka polskiego (obecnie jest ich 690);
 • prawie 1500 nowych reguł dla języka francuskiego – reguł jest obecnie niemal 1700!
 • wprowadzono podstawy obsługi języka szwedzkiego;
 • ponad 120 „fałszywych przyjaciół tłumacza” w parze języków polski-angielski (przydatne do poprawiania tłumaczeń i pisania w językach obcych);
 • poprawiono błąd w wersji dla OOo - nie było widać fałszywych przyjaciół;
 • teraz reguły można wyłączać i włączać w ramach całych grup; istnieją reguły wyłączone domyślnie (dostępne w menu Opcje).
Uwaga: od wersji 2.2 w OpenOffice.org Menedżer pakietów nazywa się Menedżer rozszerzeń.

Instalacja:

 • W programie OpenOffice.org 2.x
  • Metoda prosta
   Dwukrotnie kliknij pobrany plik LanguageTool-0.9.2.oxt. Jeśli w systemie jest zarejestrowane rozszerzenie .oxt (robią to aktualne wersje OpenOffice.org), nastąpi uruchomienie instalatora.
  • Metoda tradycyjna
   Kliknij polecenie Narzędzia > Menedżer pakietów > Dodaj, a następnie wybierz plik LanguageTool-0.9.2.oxt (bez rozpakowywania). Po otwarciu nowego okna edytora OpenOffice.org Writer (naciśnij klawisze Ctrl+N) w menu Narzędzia pojawi się nowe podmenu LanguageTool, które zawiera polecenie Sprawdź tekst... służące do sprawdzania tekstu.
 • Bez programu OpenOffice.org
  • Rozpakuj archiwum LanguageTool-0.9.2.oxt (jest to plik w formacie .zip) i uruchom plik LanguageToolGui.jar, klikając go dwukrotnie. Jeśli na danym komputerze nie skonfigurowano skojarzenia dla plików *.jar, uruchom program z wiersza poleceń za pomocą polecenia java -jar LanguageToolGUI.jar. Plik LanguageTool.jar jest natomiast korektorem działającym z poziomu wiersza poleceń.
  • Rozpakuj znajdujący się w archiwum plik standalone-libs.zip do tego samego katalogu, do którego rozpakowano pliki z archiwum.
W razie problemów
 1. Należy upewnić się, czy w systemie zainstalowana jest Java w wersji co najmniej 1.5.
 2. Ta wersja środowiska Java musi być widoczna dla OpenOffice.org (Narzędzia > Opcje > Java).
Reguły

Tu można przejrzeć polskie reguły w wersji 0.9.2

4 komentarze:

Anonimowy pisze...

Witam,

zainstalowałem toola i nic. System: mandriva linux, oo 2.2, java 6. Tool sie ładnie zainstalował, w/g menedżera rozszerzeń jest włączony, rzecz w tym ze nigdzie nie pojawiły się nowe opcje/menu itp. :) Słowem, jak go uruchomić?

Pozdrawiam!

Marcin Miłkowski pisze...

A nie ma nowego polecenia w menu Narzędzia? Na pewno?

Anonimowy pisze...

Zainstalowałem to dla OO w najnowszej wersji pod windows. Działa ok, menu też, ale ikona jest na stałe przypisana na pasku narzędzi po ikonie "Zapisz" (sprawdziłem w pliku konfiguracyjnym) i nie można jej przesunąć, bo "dostosuj pasek narzędzi" w ogóle nie widzi tej ikony. Jak to zrobić?

Marcin Miłkowski pisze...

Niestety, nie da się tego zrobić - to ograniczenie OpenOffice.org (może zmienią w następnej wersji, ale na razie jest tak)