31.10.06

LanguageTool 0.8.5

Do pobrania jest najnowsza wersja korektora LanguageTool. W nowej wersji wprowadzono wiele nowych reguł (obecnie ponad 200 reguł dla języka polskiego, spis poniżej) oraz kilka nowych reguł dla języka angielskiego. Poza tym pojawiła się możliwość rozwijania reguł dla języka francuskiego, włoskiego i hiszpańskiego (dodano po parę reguł dla każdego z nich).

Instalacja:

  • W programie OpenOffice.org (testowano tylko wersję 2.0)
    • Kliknij polecenie Narzędzia > Menedżer pakietów > Dodaj, a następnie wybierz plik LanguageTool-0.8.5.zip (bez rozpakowywania). Po otwarciu nowego okna edytora OpenOffice.org Writer (naciśnij klawisze Ctrl+N) w menu pojawi się nowe menu LanguageTool, które zawiera polecenie Check text... służące do sprawdzania tekstu.
  • Bez programu OpenOffice.org
    • Rozpakuj archiwum i uruchom plik LanguageToolGui.jar, klikając go dwukrotnie. Jeśli na danym komputerze nie skonfigurowano skojarzenia dla plików *.jar, uruchom program z wiersza poleceń za pomocą polecenia java -jar LanguageToolGUI.jar. Plik LanguageTool.jar jest natomiast korektorem działającym z poziomu wiersza poleceń.
    • Rozpakuj znajdujący się w archiwum plik standalone-libs.zip do tego samego katalogu, do którego rozpakowano pliki z archiwum.

7 komentarzy:

DeyV pisze...

Świetne (i bardzo pomysłowe narzędzie ;) ) Szkoda tylko, że mimo takiego nakładu pracy na przygotowanie polskich mechanizmów, nikomu nie udało się spolszczyć interfejsu.
A przynajmniej nie jest on wykorzystywany.

Czy to ma się zmienić?

Morfologik pisze...

Tak, jest w planach. Ważniejsze były bebechy :)

Prawdę mówiąc, wyglądu okna dialogowego w OOo specjalnie nie poprawialiśmy, bo przygotowywana jest w ramach samego OOo odpowiednia funkcja i niepotrzebnie byśmy po raz drugi wynajdywali koło. Ale w następnej wersji komunikaty powinny być już po polsku.

Anonimowy pisze...

niestety u mnie nie dziala... :-(

Robert pisze...

Działa, działa pod WinXP. Pod linuksem nie testowałem ale zamierzam to zrobić.

Marek pisze...
Ten komentarz został usunięty przez autora.
Anonimowy pisze...

Pod linuxem nie działa mi przy OpenOffice'ie ale jak otwieram LanguageToolGUI.jar chodzi cacy

Marcin Miłkowski pisze...

1) A która wersja LT?

2) Czy OOo widzi Javę?

3) Czy to Java >=1.5 firmy Sun (gcj nie działa!)